
Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať
Bitcoin nemusí byť nové zlato.
Investovať teraz alebo je lepšie počkať? Otázka, ktorú si kladie každý investor, obzvlášť v turbulentných časoch.
Súčasná situácia sa javí ako nevyspytateľná a šepká sa aj o bubline. Akciové trhy v súčasnosti takmer každý týždeň dosahujú nové historické maximum, čo, prirodzene, láka nových investorov.
Na akciových trhoch sa preto čoraz viac začínajú objavovať individuálni špekulanti, ktorí svoje investičné stratégie a špekulácie zdieľajú aj na internetových fórach. Nemusí to však byť tá najbezpečnejšia stratégia. Ako teda investovať v postpandemických časoch?
Očakáva sa obnovenie rastu
Pandémia covidu-19 spôsobila v roku 2020 šarapatu aj na finančných trhoch. Pád nezaznamenali len nestabilné odvetvia, ale aj akcie z dlhodobo ziskových odvetví ako reality a priemysel. Hoci sa ekonomika začala z prepadu zotavovať relatívne rýchlo, zatiaľ nemožno hovoriť o uzdravení. Vyhliadky však ostávajú pozitívne.
V prospech ekonomického rastu hovorí fakt, že takmer rok ľudia necestujú, odopreli si množstvo tovarov a služieb a mnohým ostáva prebytok hotovosti. Tá môže po uvoľnení opatrení rozpútať nové býčie časy.
„Keď pandémia doznie, ľudia budú mať našetrené množstvo peňazí, čo bude pozitívne pre ekonomiku. Pravdepodobne nás čaká dobré obdobie, automaticky to však neznamená aj dobré obdobie pre akciový trh,“ hovorí v rozhovore pre denník SME Ján Beňák, portfólio manažér Asset management Slovenskej sporiteľne.
Preto je aj v čase očakávania rastu nutné dôsledne vyberať, do čoho investujete. Odporúča sa investovať dlhodobo a do odvetví, ktoré sľubujú stabilný rozvoj a nie krátkodobý špekulatívny nárast.
„Investori možno započítali do cien oveľa viac očakávaní, než sa reálne dosiahne, preto môže vzniknúť rozdiel medzi stavom ekonomiky a stavom akciových trhov,“ upozorňuje Beňák, prečo je aj po kríze na mieste opatrnosť.

Kde čakajú nové investičné príležitosti?
K otázke cestovného ruchu, gastrosegmentu či zábavného priemyslu sa dnes analytici príliš vyjadrovať nechcú. Bolo by to ako veštenie z krištáľovej gule. Omnoho radšej predstavujú investičné príležitosti, ktoré sa dajú viac-menej s istotou očakávať.
„Určite bude pokračovať trend k zeleným investíciám. Svoje plány už predstavila Európa, Amerika aj Čína. Budeme vidieť rast záujmu o investovanie do zelených energií, obnoviteľných zdrojov, recyklácie, transformácie aj elektrických vozidiel,“ hovorí o zelenom trende Beňák.
Spoločensky zodpovedné investovanie do obnoviteľných zdrojov je dnes už viac ako len trend. Hnutie Fridays For Future vyvíja veľký tlak na zmenu vo firmách hlavne v priemyselnom sektore. Európska únia zas vytvorila súbor politických iniciatív s názvom Zelená dohoda a Európska centrálna banka oznámila väčšie zameranie na spoločensky zodpovedné investovanie.
Otázke klimatickej zmeny venuje svoju pozornosť aj nový prezident USA Joe Biden. To všetko vytvára prostredie pre budúci rozvoj environmentálneho segmentu a možnosť zhodnotenia kapitálu v novom udržateľnejšom svete.
„Zaujímavé určite budú trvalo udržateľné investície, ktoré berú ohľad nielen na životné prostredie, ale aj na sociálnu sféru a korektné riadenie firiem. Napríklad na to, že firmy nevyužívajú detskú prácu sa používa označenie ESG (Environmental, Social, and Corporate Governance),“ hovorí o zaujímavých možnostiach na trhu Michal Orlovský, riaditeľ Erste Private Banking.
Spoločnosť Erste Asset Management verí myšlienke trvalej udržateľnosti už dlhodobo, keď v roku 2001 založila svoj prvý spoločensky zodpovedný fond a tento rok k nemu pribudol aj lokálny ESG Fond zodpovedného investovania. Stal sa tak prvým fondom tohto typu na Slovensku.
V súčasnosti sa v postcovidovej spoločnosti prejavuje aj Fauciho efekt, pomenovaný po známom americkom lekárovi Anthonym Faucim. Počas minulého roka vzrástol v USA počet prihlášok na lekárske fakulty o 20 percent. Ak tento trend bude najbližšie roky pokračovať, môžeme o pár rokov vidieť stovky nových vedcov pracujúcich na vývoji nových liekov. Vďaka tomu sa vytvárajú aj vyhliadky do investícií v oblasti zdravia.
„Myslím si, že z pohľadu víťazov akciového trhu to budú farmaceutické spoločnosti. Úprimne dúfame, že metóda mRNA nebola len jednorazová záležitosť pri vakcíne proti covidu-19 a pomôže ľudstvu prekonať aj iné choroby,“ dodáva Christian Gaier, investičný riaditeľ Asset management Slovenskej sporiteľne.

Lepší je stabilný vývoj ako náhla špekulácia
Spolu s príchodom bežných investorov na finančné trhy prichádza aj nový faktor určujúci cenu akcií, ktorým je viera.
„Či už je to viera vo svetlejšie zajtrajšky, alebo je to iba viera, že sa špekulantovi podarí predať za vyššiu cenu, ako je súčasná. Oboje ukáže iba čas,“ konštatuje Tomáš Petrus, investičný špecialista Slovenskej sporiteľne. Viera však neraz nadhodnocuje cenu akcií a vytvára na trhu prekvapivé situácie.
Čoraz väčšiu časť účastníkov akciových trhov začínajú reprezentovať bežní investori a individuálni špekulanti, ktorí obchodujú cez digitálnych obchodníkov s cennými papiermi ako Robinhood a Webull v USA alebo Revolut a eToro v Európe. Svoje investičné stratégie a špekulácie zdieľajú cez internetové fóra.
„Za predpokladu, že výsledkom tohto fenoménu bude viac vzdelaných individuálnych investorov, ktorí budú vzdelávať ďalších investorov, môže byť tento jav dlhodobo prospešný,“ hovorí Petrus.
Zatiaľ je výsledkom iba popularizácia a masové nafukovanie niektorých špekulácií, ktoré by inak nedostali dostatočný priestor na spôsobenie dramatických cenových pohybov a destabilizácie akciových trhov.
Ako príklad môžu poslúžiť akcie spoločnosti GameStop, ktoré narástli od začiatku roku 2021 o viac ako 1 700 percent a následne spadli na takmer pôvodnú hodnotu. Z nej sa potom opäť zhodnotili o viac ako 500 percent, čo bol aj prípad spoločnosti Tesla. Jej akcie sa napriek korekcii trhov taktiež zhodnotili o stovky percent.
Ide o vysoko špekulatívne investície a smerovať by do nich mala iba taká časť investičného majetku, o ktorú si môže investor dovoliť okamžite prísť. Táto časť majetku je pre každého investora veľmi individuálna.

Kryptomeny môžu byť časom bezpečnejšie
Podobne ako nadhodnotené akcie sú v súčasnosti rovnako rizikové aj kryptomeny. Cena bitcoinu už prekonala 60 000 USD, čo predstavuje trojnásobok maxima z predchádzajúceho boomu z roku 2017.
Bitcoin a alternatívne kryptomeny od marca minulého roka síce zažívajú nový boom, ktorý je poháňaný najmä oživením viery kryptonadšencov, nemusí byť však večný. Bitcoin nie je len digitálnou menou, prezentuje sa aj ako alternatíva k zlatu a má slúžiť primárne ako uchovávateľ hodnoty majetku.
„Táto viera je evidentne zdieľaná aj viacerými spoločnosťami ako MicroStrategy a Tesla, ktoré investovali časť svojich voľných zdrojov do bitcoinu,“ hovorí Petrus o tom, čo tlačí cenu krypta nahor.
Postupne prechádzajú schvaľovacími procesmi viaceré typy cenných papierov, ktoré urobia investovanie do kryptomien dostupnejším. Už tak nebude nutné nakupovať cez existujúce centralizované a decentralizované kryptomenové burzy, čo môže byť pre mnohých príležitosťou na investovanie a rast.
„Očakáva sa regulácia kryptomien na celoeurópskej úrovni, ktorá by pri správnom nastavení mohla čiastočne znížiť riziká spojené s investovaním do kryptomien,“ hovorí Petrus.
„V prípade kryptomien by som počkal na riešenie, keď danú investičnú činnosť a výšku investície bude za mňa riešiť niekto, kto dané vedomosti má, ako napríklad portfólio manažér fondu,“ dodáva investičný špecialista Slovenskej sporiteľne Tomáš Petrus.

Ďalšie príbehy
Základom je kvalitné aktívum
Portfólio budúcnosti musí v prvom rade zodpovedať preferenciám investora v oblasti rizika, investičného cieľa a horizontu, jeho znalostiam, skúsenostiam a celkovej finančnej situácii. Inak povedané, univerzálne investičné portfólio, ktoré vyhovuje každému investorovi, neexistuje. Dlhodobo najväčší zisk však vždy prinesú kvalitné tituly namiesto špekulácií.
„Myslím si, že tradičné chápanie investícií, s výnimkou kryptomien, sa nezmení. Aj v reálnom svete je potrebné rozlišovať medzi kvalitnými modernými nehnuteľnosťami v atraktívnych lokalitách a zastaranými nehnuteľnosťami v neperspektívnych zónach. Taktiež medzi štátnymi dlhopismi v investičnom a špekulatívnom pásme aj medzi rastovými a dividendovými akciami. Je potrebné vnímať sektorové a cyklické rozdiely a mnoho ďalších špecifík jednotlivých investičných nástrojov,“ vysvetľuje Orlovský.
Kryptomeny a technologické akcie sú prirodzeným cieľom investorov aj špekulantov pre maximalizovanie potenciálneho zisku, a to aj pri vysokej miere rizika. Na rozdiel od overených uchovávateľov hodnoty, akým je napríklad zlato, sú však rizikové až príliš.
„Zlato môže predstavovať bezpečný prístav pre investorov, ktorí nedôverujú americkému doláru alebo v budúcnosti očakávajú zvýšenú mieru inflácie a veria, že danou investíciou ochránia hodnotu svojho majetku,“ hodnotí Petrus.

Investujte na istotu
Súčasná kríza ukázala, že ľudstvo je inovatívne, takže porazení sú tí, ktorí predpovedali pandémiu podobnú španielskej chrípke spred 100 rokov. Víťazmi môžu byť, naopak, všetci, ktorí sa nezľakli a ostali zainvestovaní aj počas marcového výpredaja na trhoch.
„Každý chce investovať, keď je hodnota podielu fondu nízka a predávať za čo najvyššiu cenu. Načasovanie týchto extrémov je veľmi náročné, pretože dolná a horná hranica sú zvyčajne spojené s náročnými trhovými podmienkami,“ hovorí Gaier.

Pre bežného investora to znamená, že nemá väčšiu šancu odhadnúť vývoj trhu. Preto je vhodné investovať priebežne, v dlhodobom horizonte a ťažiť z prirodzených výkyvov na trhu, nie z drastických zmien.
„Investori by sa mali zamerať na dlhodobý vývoj, preto je vhodné investovať pravidelne a nakupovať pri rôznych cenách,“ hovorí Gaier. Vďaka tomu sa cena aktív spriemeruje a dá sa zarábať aj na volatilnejšom vývoji trhu.
Pri investovaní preto premýšľajte v dlhšom časovom horizonte, pretože dobrými príležitosťami sú zvyčajne dlhodobé investície. Nedávajte všetko na jednu kartu. Investujte do rôznych typov investícií, nikdy však nie všetky svoje úspory.
„Môžete začať pomalými krokmi investičným sporením. Takto budete každý mesiac nakupovať za inú cenu a nebudete sa musieť starať o krátkodobé výkyvy, keďže váš cieľ bude dlhodobý,“ radí Gaier.
Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
Upozornenie
Investovanie do podielových fondov je spojené aj s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.