
Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
Čím skôr zainvestujete, tým viac zarobíte.
Zarobené peniaze nemusíte iba minúť alebo odložiť, môžete ich aj investovať. Na to, aby ste ich dokázali zhodnotiť, nemusíte stráviť hodiny štúdiom trhov, grafov či analýz. Stačí dodržať sedem jednoduchých pravidiel úspešného investora.
Či už sa rozhodnete začať investovať s 50 alebo 1 000 eurami, treba si najskôr určiť, na čo chcete peniaze vo výsledku použiť. Umožní vám to správne nastaviť riziko aj investičný horizont a hlavne zabrániť splašeným predajom, keď náhodou niektorá investícia nebude práve v zisku.
„Pri dlhodobých cieľoch s horizontom desať a viac rokov, ako je napríklad zabezpečenie lepšieho dôchodku či kvalitného vzdelania detí, môže aj konzervatívny investor siahnuť po rizikovejších fondoch,“ odporúča Pavol Vejmelka, člen predstavenstva Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.
S blížiacim sa koncom doby investovania je vhodné postupne presúvať investované prostriedky do konzervatívnejších fondov a zabrániť tak možným negatívnym vplyvom výkyvov na trhoch.

Keď sa vám podarí stanoviť si investičný horizont, je potrebné dodržať ho. Minimalizujete tak šancu, že vyberiete peniaze pri poklese trhov a zrealizujete stratu. Navyše pri jeho nedodržaní majú niektoré fondy účtované poplatky za skorý výber.
„Investičný horizont charakterizuje riziko investície. Predpokladá sa, že je to čas, za ktorý by mala byť investícia vzhľadom na svoj rizikový profil v pluse,“ vysvetľuje Karin Uličná, senior produktová manažérka Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

Spomedzi všetkých možností, ktoré na finančných trhoch existujú, sú pre začínajúceho investora najideálnejšie podielové fondy. Sú konzervatívne až dynamické a obsahujú akcie, dlhopisy, realitné investície aj alternatívne investície.
Majú dve základné výhody. Vďaka kolektívnemu investovaniu sa môžete už od pár desiatok eur podieľať na výnosoch svetových firiem, zároveň v nich automaticky budete mať rozložené riziko, čiže budete diverzifikovať.
„Diverzifikácia zabezpečuje zníženie rizika investície. Najdôležitejšie je, aby si investor vybral správny typ fondu, ktorý zodpovedá jeho potrebám. Podielové fondy sú nadčasovým riešením, ktoré bude pre investorov dlhodobo atraktívne,“ vysvetľuje Uličná.
Ďalšie príbehy
Pri investovaní platí, že najvýhodnejšie je investovať pravidelne a priebežne, nie jednorazovo. Vďaka tomu neustále priemerujete cenu.
Pri jednorazovom investovaní je omnoho vyššie riziko, že zainvestujete na vrchole, po ktorom bude nasledovať prepad. Pri pravidelnom investovaní je to presne naopak. Zábranite ním prípadným stratám, keďže nakupovať budete aj pri nízkej cene. Navyše na pravidelné investovanie nepotrebujete veľký kapitál. Stačí vám 20 eur mesačne.
„Kedysi vznikol mýtus, že investovanie je len pre bohatých, pretože minimálna suma jednorazovej investície sa pohybuje na úrovni niekoľko sto eur. Dnes však už jednoznačne vedie pravidelné investovanie, vďaka ktorému môže do fondov investovať naozaj takmer každý,“ vysvetľuje Vejmelka.
Pri dostatočne dlhom investičnom horizonte sa aj malými pravidelnými čiastkami dá vybudovať slušný kapitál. Je preto ideálnym nástrojom na dosahovanie dlhodobých finančných cieľov.


Len polovica ľudí dodržiava kľúčové pravidlo, že sporiť a investovať treba pravidelne z toho, čo zarobí. Druhá polovica investuje až vtedy, ak jej na konci mesiaca zostanú nejaké peniaze. Ukázal to medzinárodný prieskum agentúry IMAS.
„Najjednoduchšou a najmenej bolestivou cestou je nastaviť si trvalý príkaz splatný čo najskôr po termíne výplaty. Investovanie tak zaradíte medzi pravidelné výdavky, pričom s týmito peniazmi už nebudete počítať vo svojom mesačnom rozpočte,“ odporúča Michal Orlovský, investičný expert Slovenskej sporiteľne.
Cieľom investovania je zhodnotenie majetku, lenže na to musí investícia prekonať minimálne infláciu. V roku 2020 dosiahla mieru 1,9 percenta, čo znamená, že úspory, ktoré boli celý rok bez zhodnotenia, stratili 1,9 percenta svojej hodnoty.
Nikdy sa preto nepozerajte len na samotné zhodnotenie, ale porovnajte ho s infláciou. Podielové fondy sa snažia udržať zhodnotenie nad mierou inflácie, preto predstavujú výhodnú alternatívu pre každého investora.

Začať s investovaním však nemusí byť pre každého. Ak investori nedokážu dobre posúdiť riziká a rozhodnú sa investovať individuálne, môže dôjsť k problémom. Vždy je preto lepšie spoľahnúť sa na odborníkov.
„Profesionálne riadenie investícií je dôležité, aby sa predišlo stratám. Preto si myslím, že kolektívne investovanie do fondov má na Slovensku budúcnosť,“ dodáva Orlovský.
Podielové fondy sú spravované profesionálnymi portfólio manažérmi, vďaka čomu eliminujú riziko a dávajú najvyššiu šancu prekonať infláciu.
Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
Upozornenie
Investovanie do podielových fondov je spojené aj s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výnosy z investície do podielových fondov dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.